Molimo pričekajte

Objavljeni rezultati Vinistrinog ocjenjivanja: Tko su šampioni, a koja je malvazija najbolja na svijetu

Najbolje malvazije imaju Damjanić, Dešković i Zigante Vero, terane Tomaz i Kozlović, prvi put proglašena najbolja žlahtina i muškat momjanski.

Poznati su rezultati Vinistrinog 31. ocjenjivanja vina i jakih alkoholnih pića i 16. Svijeta malvazija. Ove godine potpuno nova pravila, standardi su podignuti vrlo visoko pa je i pobjeda slađa. Best in Show za najbolju malvaziju osvojila je Justina Damjanić vina. Ova Malvazija istarska berbe 2019. laskavu je titulu ponijela među 350 malvazija koje su na ocjenjivanje pristigle iz čak osam zemalja.

Novosti među šampionima

Šampionskim titulama okitila su se Vina Dešković za najbolju mladu Malvaziju istarsku 2024., Zigante Vero za odležanu Malvaziju istarsku 2020., Vinarija Tomaz za najbolji mladi Teran 2024., Vinarija Kozlović za Santa Lucia Teran 2019., slovenski proizvođači Vinska klet Kralj za Refošk 2024., a Jogan za odležani Refošk 2020.

Prvi put u povijesti ocjenjivanja uvedene su i šampionske kategorije za žlahtine i muškate momjanske, a pobjedu su odnijeli Vinska kuća Pavlomir za Žlahtinu 2024. i Vina Franković za Muškat momjanski Luna d'Oro 2021.

Sedam platinastih medalja

Na ovogodišnjem ocjenjivanju dodijeljeno je ukupno sedam platinastih medalja vinima i jakim alkoholnim pićima koji su osvojili minimalno 95 bodova. Četiri platine osvojile su malvazije: Monemvasia-Malvasia, 2010., grčke vinarije Monemvasia, Malvazija San Salvatore, 2015. Benvenuti vina, Templara iz 2023., Vinarije Rossi, Malvazija istarska Grand Cru 1 iz 2020. Vina Brčić. Platinu je osvojio i Teran Barbarossa iz 2021., a još dvije platinaste medalje dodijeljene su u kategoriji jakih alkoholnih pića – Travarici Destilerije Rossi i Aurinom Fernet Amaru 78.

Novi kriteriji po uzoru na vodeća globalna ocjenjivanja

Podsjetimo, ocjenjivanje se održavalo u početkom travnja u Hotelu Parentium Plave Lagune po potpuno novim pravilima po uzoru na vodeća globalna ocjenjivanja. Uvedene su tri faze – u prvoj se dodjeljivala privremena ocjena, uzorci s 89 i više bodova ušli su u drugu fazu u kojoj su se definirale medalje, a u trećoj su se birali šampioni.

Velika novost je i način kušanja – umjesto pojedinačnog, uvelo se kušanje u flightovima, odnosno sljedovima vina po uzoru na Decanter World Wine Awards, čime se dodatno unaprjeđuje objektivnost ocjenjivanja

„Zlatnu medalju i ove su godine osvajala vina i destilati s najmanje 90 bodova, dok ona s 95 i više bodova dobivaju platinastu medalju. U ocjenjivanju sudjelovalo je šest komisija, ukupno 30 stručnjaka – enologa, sommeliera, vinskih kritičara i nositelja prestižne titule Master of Wine. U prvoj fazi svaka komisija brojila je pet članova, dok su u drugoj fazi bile tri komisije“, kaže Luka Rossi, predsjednik udruge Vinistra uz čestitke kolegama, osvajačima prestižnih titula i medalja.

Vodilo se računa o svim detaljima

Stručnost i profesionalnost osigurani su i tehničkim detaljima - koristile su se četiri vrste vinskih čaša, najčešće Riedel za malvaziju, a sva vina iz berbe 2020. i starijih prethodno su dekantirana u posebno odabranim Riedel dekanterima. Svako vino kušalo se na optimalnoj temperaturi.

„Medalje osvojene na Vinistri predstavljaju iznimno vrijedan alat u promociji i prodaji vina – one su jamstvo kvalitete i snažan poticaj kupcima. Što su kriteriji stroži, natjecanje postaje prestižnije i relevantnije. Za šampionima i vinima s platinastim odličjem uvijek je najveća potražnja i interes tržišta. Također ne smiju se podcijeniti srebrna i brončana odličja koje također imaju svoju težinu. Prvu prigodu da ih kušate imate već na 31. Vinistri koja se od 9. do 11. svibnja održava u Poreču“, poručuje Luka Rossi.

Cijelu listu rezultata pogledajte na web stranici:

Svijet malvazije
Ocjenjivanje vina i jakih alkoholnih pića